BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Prekomerno vreme provedeno za ekranom nepovratno utiče na mozak dece

RT: Prekomerno vreme provedeno za ekranom nepovratno utiče na mozak dece
11.12.2018. god.


Izvor: Vostok / RT

Najgore sumnje roditelja o efektima previše vremena provedenog pored ekrana na njihovo potomstvo delimično su potvrđene preliminarnim rezultatima nove studije, a efekti mogu biti dalekosežniji nego što se sumnjalo.

Deca koja provode više od dva sata ispred ekrana svakodnevno imaju slabije rezultate na testovima jezika i mišljenja, prema preliminarnim rezultatima studije iz Nacionalnog instituta za zdravlje SAD. Prva serija podataka iz studije biće objavljena sledeće godine, ali kao preliminarni zaključak, ovi rezultati su zabrinjavajući, s obzirom da prosečno dete provede šest sati dnevno na svom telefonu ili tabletu.

Studija istraživanja kognitivnog razvoja adolescentnog mozga vredna 300 miliona dolara obuhvata istraživanje na 11.874 dece starosti od 9 do 10 godina, uključujući 2.100 blizanaca. 


Nisu svi preliminarni rezultati u potpunosti razumljivi dok istraživači ne dobiju više podataka. Na primer, djeca koja provode više od sedam sati dnevno ispred ekrana pokazala su se da doživljavaju preuranjeno proređivanje korteksa u poređenju sa njihovim vršnjacima koji manje borave uz elektronske uređaje . Korteks je najslabiji sloj mozga, mesto senzornog ulaza i funkcije višeg reda koja nas verovatno čini ljudima. Na prvi pogled, ovo prerano proređivanje korteksa izgleda kao još jedan razlog za paniku.

Ali istraživači su upozorili da ne možemo doneti konačne zaključke iz ovog nalaza - korelacija ne podrazumeva uzročnost, što znači da proređivanje može prouzrokovati nešto drugo osim dužeg vremena provođenja ispred ekrana.

"Ne znamo da li je to loša stvar", ističe direktor studije Gaja Dovling, objašnjavajući kako je takvo proređivanje obično povezano sa zrelim mozgom u odnosu na starost 9 i 10 godina eksperimentalnih ispitanika, i ne zna se šta to znači u mlađem mozgu.


Nisu svi naučnici čekali da rezultati daju smernice roditeljima male dece. Američka akademija pedijatrije preporučuje da roditelji izbegavaju upotrebu digitalnih medija, osim video razgovora, kod dece mlađe od 18 do 24 meseca. Dr. Dimitrij Kristakis, vodeći autor ovih smernica, objašnjava da bebe ne prenose u stvarni svet 
ono što vide na ekranu.


  • Izvor
  • foto: © Pixabay / asderknaster / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »